Ser Marszałka - Sery kozie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Ser Marszałka

Sery
Technologia produkcji Sera Marszałka rozpoczyna się w momencie pozyskania ekologicznego mleka koziego, które następnie jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, a do mleka dodawana jest ekologiczna podpuszczka. Uzyskany w ten sposób skrzep jest dzielony za pomocą rozdzielacza, tzw. harfy, co umożliwia odpływ serwatki, a następnie przekładany do specjalnych form serowarskich i odciskany w tradycyjnych starych prasach. Tak odciśnięty ser jest poddawany procesowi leżakowania, a następnie pakowany próżniowo, przez co jego okres do spożycia przy przechowywaniu w odpowiednich warunkach znacznie się wydłuża.
Świeży ser kozi po wyjęciu z formy jest biały, miękki o konsystencji kremu i prawie pozbawiony smaku. Po tygodniu, gdy na skutek wysychania kurczy się, zaczyna rozwijać swój typowy aromat. Po dwóch tygodniach miąższ staje się twardszy. Tworzy się również miękka żółtawa skórka o niebieskawym odcieniu, mająca wyraźny, ale delikatny aromat. Po 20-30 dniach ser jest już suchy i na skórce pojawiają się pęknięcia oraz często plamki pleśni. Im dłużej ser przebywa na powietrzu, tym jest twardszy, bardziej suchy i pikantny.
Ser Marszalka charakteryzuje się lekką nutą kwasowości w smaku, białą barwą, zbitą konsystencją o charakterystycznej delikatnej nucie dla tego typu serów. W trakcie dojrzewania zwiększa się znacznie jego kwasowość jak też i nuta zapachowa.
Ser Marszałka produkowany jest w kilku wariantach smakowych, jako czysty ser lub z dodatkiem ekologicznej czarnuszki, pomidorów, mieszanki ziół, czy grzybów. 
Ser Marszałka w pełni jest wytwarzany metodami tradycyjnymi, bez dodatku konserwantów czy sztucznych barwników. 

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego